Byliny pro zdraví

Krásná pokožka a bylinky

Jak si vylepšit přírodní cestou stav pokožky a jak nepravit její nedostatky? No přece bylinkami!

  • Cyclopia intermedia neboli Medový keř je keř dorůstající výšky cca 2m. Roste především v Jižní Africe. Rostlina obsahuje  flavonoidy mající především výrazný antioxidační účinek a dále protizánětlivý, antivirový a antibakteriální. V posledních letech se prokázal antimutagenní účinek. Droga působí na pokožku zklidňujícím efektem, upravuje vodní režim pokožky a zabraňuje šupinatění. Další obsahové působí příznivě na sluncem poškozenou a podrážděnou pokožku, na problematickou pokožku se sklonem k vysušování a šupinatění. Zlepšují elasticitu pokožky a vlasů a upravují pokožku a vlasy na optimální mastnost. Účinné látky obsažené v této rostlině mají výrazný antimykotický, antiseptický, protizánětlivý a antibakteriální efekt. Polyfenoly obsažené v rostlině působí jako pigmenty v ochraně proti slunečnímu záření a zároveň snižují možnost poškození kůže. Látky obsažené v rostlině snižují svědivost a bolestivost kůže při zánětech způsobených slunečním zářením, bakteriemi a viry. Příznivě působí u opruzenin, zarudnutí kůže a atopických ekzémů. Významně zklidňují pokožku a zpomalují její stárnutí. Dále příznivě upravují vodní režim kůže. Vzhledem k antioxidačnímu působení je vhodný u ekzematických projevů na kůži a u vlasů snižuje možnost tvorby lupů.Významně podporuje růst vlasů.
  • Azadirachta indica neboli Nimba je strom dosahující výšky až 16 m. Roste v tropických oblastech Indie a Srí Lanky, výskyt byl zaznamenán i v Indonésii, Austrálii a západní Africe. Jeho kůra a kmen obsahují nimbin, nimbinin a nimbidin. Všechny části nimby obsahují beta-sitosterol. Rostlina je již dlouho používána zevně k léčbě kožních onemocnnění, zejména akné a lupénky. Její účinky byly zkoumány ve studii in vitro. Rostlina inhibuje produkci reaktivnních kyslíkových radikálů. Účinné látky, obsažené v této rostlině mají výrazné antiseptické, antimykotické, protizánětlivé, antibakteriální a antivirové působení. Podporují hojení a redukují zánětlivé procesy kůže. Zklidňují svědivost a bolestivost pokožky,především skalpu. Zároveň tlumí kožní projevy lupénky. Výrazně působí u kandidóz a dalších onemocnění způsobených kvasinkami.
  • Centella asiatova neboli Gotu kola se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech Indie.Droga obsahuje především triterpenické saponiny, triterpenické kyseliny flavonoidy a alkaloid hydrocotylin. Již díky tradičnímu používání drogy bylo známo, že působí příznivě na cévní systém. Na počátku tohoto století byla provedena řada studií zkoumajících tyto účinky. V poslední době se ukazuje, že droga působí i antiproliferativně u některých typů nádorových buněk. Antiproliferativní působení jednotlivých složek z methanolické frakce z drogy zkoumala studie z ledna roku 2005. Mezi těmito složkami byla i kyselina asiatová. Jiná studie z téhož období ukázala, že tato kyselina indukuje apoptózu buněk lidského melanomu.Antiproliferativní účinek na keratinocyty lze využít při léčbě psoriázy. Podle studie prováděné v roce 2001 jsou pro inhibici tvorby keratinocytů důležité dvě látky ze skupiny triterpenických glykosidů – madecassosid a asiaticosid. Centella má velké využití i v kosmetice pro tvorbu kolagenu, za účinek je zodpovědný saponin asiaticosid. . V poslední době se droga používá u chronických žilních nedostatečností a varixů a u pacientů po mozkových mrtvicích.
    V kosmetice se používá ve formě krémů a tělových mlék při léčbě celulitidy a lupenky, dále pro zlepšení elasticity pokožky a zpomalování jejího stárnutí. Urychluje hojení pokožky zejména po popáleninách. . Ve vlasové kosmetice se používá ke snížení vypadávání vlasů a zlepšení elasticity a vzhledu vlasů.Krém s obsahem extraktu byl použit pro studii, která zkoumala vliv krémů na vznik a prevenci těhotenských strií. Krém vykázal preventivní účinek u žen, u kterých se v minulosti strije vyskytly.
  • Lapacho /Tabebuia serratifolia/Jde o strom dosahující výšky až 20 m. Používá se především kůra a lýko. Kůra obsahuje především glykosidy, naftochinony a cyklopentenové dialdehydy. Droga působí významně antimykoticky a antiparazitárně. Známý je i antibakteriální účinek kůry. Látky obsažené v rostlině mají výrazné antivirové, antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky na pokožku. Vzhledem k těmto účinkům příznivě působí u akné. Příznivě regulují vodní režim pokožky a zpomalují stárnutí pokožky, upravují velikost pórů a zjemňují a vyhlazují povrch pokožky. Dále je prokázaný antiherpetický účinek a dále významný účinek vůči Candida albicans. Při použití je však nutno zvářit i jeho vedlejší účinek jako významný sexuální stimulant.
  • ROOIBOS/Aspalathus linearis/ Jde o víceletý keř druhu čajovníkovce kapského rostoucí v Jižní Africe. Sbírá se nadzemní část. Rooibos neobsahuje kofein a oproti černému čaji má velmi nízký obsah tříslovin. Je bohatý na flavonoidy, polyfenoly a fenolické kyseliny. Polyfenol aspalathin je obsažený pouze v této rostlině. Rostlina také obsahuje oligosacharidy a polysacharidy. Významný je obsah minerálních látek. Obsahové látky jsou význačné antioxidanty s antialergickým a antimykotickým působením, významně působí na cévní systém a zlepšují kapilární průtok krve, působí příznivě na sluncem poškozenou a podrážděnou pokožku, dále na problematickou pokožku se sklonem k vysušování a šupinatění. Zlepšují elasticitu pokožky a vlasů a upravují pokožku a vlasy na optimální mastnost . Účinné látky obsažené v této rostlině mají výrazný antimykotický, antiseptický, protizánětlivý a antibakteriální efekt. Polyfenoly obsažené v rostlině působí jako pigmenty v ochraně proti slunečnímu záření a zároveň snižují možnost poškození kůže. Látky obsažené v rostlině snižují svědivost a bolestivost kůže při zánětech způsobených slunečním zářením, bakteriemi a viry.Příznivě působí u opruzenin, zarudnutí kůže a atopických ekzémů. Významně zklidňují pokožku a zpomalují její stárnutí. Dále příznivě upravují vodní režim kůže.
  • Picrasma excelsa neboli quasiové dřevo. Stále zelený strom dorůstající výšky až 25 m. Vyskytuje se v oblasti Karibiku,především na Jamajce a Venezuele. Rostlina obsahuje triterpenoidní látky a laktony. Vzhledem k obsahovým látkám rostlina působí antimalaricky, analgeticky a antibakteriálně. Výrazný účinek je antiparazitární. Zevně se droga používá na různé typy a formy kožních a dalších parazitů a vší ve všech vývojových stádiich.
  • Boswellia errata, česky též kadidlovník. Droga obsahuje zejména triterpenické kyseliny, Droga má hlavní využití jako antiflogistikum. Byla provedena řada studií prokazujících tyto účinky.V roce 2005 byla provedena studie, která zkoumala antioxidační aktivitu vybraných extraktů v olejových základech. Silice a triterpeny vykázaly uspokojivou antioxidační aktivitu ve slunečnicovém oleji a dobrou antioxidační aktivitu v panenském olivovém oleji. Díky tomu lze extrakty použít i v kosmetických přípravcích. V kosmetice se využívá působení drogy na biosyntézu kolagenu. Droga působí proti tvorbě vrásek/ovlivňuje funkci mimických svalů/ , má silný protizánětlivý efekt na pokožku a významně zpomaluje stárnutí pokožky.

Dalšími významnými rostlinami, pomáhající zajistit zdravou a svězí pokozku jsou: černucha setá, rakytník, měsíček zahradní  a bazalka posvátná.

Čajová směs, složená například z gotukoly, rakytníku, měsíčku, bazalky posvátné, čajovce rooibos a medového keře je pro pokožku pravým požehnáním.