Byliny pro zdraví

Rostlinné antimutageny

Mutageny jsou biologické, chemické nebo fyzikální látky, které mají tu nešťastnou schopnost, že mění genetickou výbavu (nejčastěji DNA) v organismu. V organismu vždy, i bez mutagenů k nějakým mutacím dochází. Je to však stejné jako s tou příslovečnou polední kapkou. Spontánních mutací je tak málo, že je organismus dokáže zvládnout sám. Potom však přijde ta poslední kapka – mutace způsobená nějakým vnějším vlivem a … pohár přeteče. Organismus již vlastními silami není schopen mutace  zvládat. Mnohé mutace vedou k nezvládnutému buněčnému dělení. Proto je většina mutagenů – látek způsobujících mutaci, – považována za karcinogenní, tedy rakovinotvorné.

Chemické mutageny jsou chemické látky, které buďto narušují DNA (například kyslíkové radikály, dioxiny, těžké kovy, dehet, ethidium-bromid), nebo poškozují buňku.

Fyzikální mutageny jsou hlavně různé druhy záření, které poškozuje DNA. Jde zejména o ionizující záření, UV záření, RTG záření, gama záření

Biologické mutageny jsou tzv. onkogenní viry. Ty infikují buňky a zvyšují mutace v DNA. Jsou to třeba  adenoviry, herpes viry, virus Epsteina-Barrové, Rousův sarkom virus a Rauscherův virus leukémie.

Antimutageny – jsou tedy z biologického hlediska látky,  snižující především nebezpečí působení mutagenů.

Mezi léčivé rostliny, které obsahují látky, fungující jako antimutageny patří především:

Červené lapacho  (Tabebuia lapacho) Droga má vzhledem k obsahovým látkám velmi výrazný antioxidační  a antimutagení účinek. Má i účinek imunostimulační, cytotoxický, antivirový, antiparazitární, antimykotický a antimikrobiální. Droga vykazuje antileukemické a protizánětlivé působení. Všechny botanické druhy lapacha vykazují antikoagulační a antihistaminový účinek.Výrazný účinek vykazuje vůči plísni Candida albicans.

Honey Bush (Cyclopia intermedia var.genistoides) též nazývaný Medový keř roste především v Jižní Africe.Rostlina obsahuje látky, které mají především výrazný antioxidační účinek a dále protizánětlivý, antivirový a antibakteriální.V posledních letech se prokázal antimutagenní účinek.Droga působí na pokožku zklidňujícím efektem,upravuje vodní režim pokožky a zabraňuje šupinatění. Významný je obsah minerálních látek a to především mědi,železa,zinku, hořčíku,manganu,draslíku,vápníku a fluoru. Významně působí na cévní systém a zlepšují kapilární průtok krve. Působí příznivě na sluncem poškozenou a podrážděnou pokožku,dále na problematickou pokožku se sklonem k vysušování a šupinatění.Zlepšují elasticitu pokožky a vlasů a upravují pokožku a vlasy na optimální mastnost . Účinné látky obsažené v této rostlině mají výrazný antimykotický, antiseptický,protizánětlivý a antibakteriální efekt. Látky obsažené v rostlině dále snižují svědivost a bolestivost kůže při zánětech způsobených slunečním zářením,bakteriemi a viry. Příznivě působí u opruzenin, zarudnutí kůže a atopických ekzémů.Významně zklidňují pokožku a zpomalují její stárnutí.Významně podporuje růst vlasů.

Graviola (Annona Muricata). Droga blokuje přísun ATP do nádorových buněk.Dále působí jak vnitřně tak i zevně bakteriostaticky a antimykoticky.Droga prozšiřuje cévy  a snižuje krevní tlak.Dále droga působí jako anntidepresivum, antimutagenně, antikonvulzivně, insekticidně a dále působí jako gastrointestinální a děložní stimulátor.

Granatovnik-obecny (Punica granatum) Droga se především používá při průjmových onemocněních nejen pro své obstipační účinky, ale i pro antimikrobiální účinky. Dále se používá pro úpravu chuti k jídlu při závažných onemocněních trávícího traktu. Vzhledem ke svým antioxidačním a antimutagenním účinkům se droga používá jako účinné chemopreventivní adjuvant. Dále se droga používá jako součást přípravků s protizánětlivým a antiedematozním účinkem u zhmoždění svalů a kloubů.
V kosmetologii se využívá droga ve formě zubních past a ústních vod pro svůj protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Pfafie latnatá (Pfafia paniculata) Droga působí jako anabolikum,analgetikum a dále má účinky protizánětlivé, antimutagení, imunostimulační, sedativní a dále působí jako účinné afrodiziakum. Podílí se na snižování hladin cholesterolu a působí na stabilizaci hladin ženských hormonů při menopauze.V roce 2000 se výzkum zaměřil na protinádorovou aktivitu/750mg/kg.

Čajovník čínský (Camellia sinensis) Droga působí jako stimulans CNS a antidiarhoikum. Dále vzhledem k obsahu polyfenolických látek je velmi silný antioxidant a má významné antimutagenní účinky. Působí příznivě na stěny cév a působí snižování vysokých hladin cholesterolu a triglyceridů a má antiagregační účinky.

Shiitake  (Lentius edodes). Má velký význam v imunitním systému. Lentinin stimuluje T-lymfocyty a celkově zvyšuje nespecifickou imunitu. Potvrzen je i účinek proti chřipkovému viru, rýmě a nachlazení. Působení drogy souvisí především s β-glukany, které posilují nespecifickou imunitu zvýšením aktivity makrofágů (fagocytóza), NK buněk (přirození zabíječi), stimulací produkce interferonu (zajišťuje přenos mezibuněčné informace o jejich napadení), ale také specifickou imunitu v oblasti lymfocytů T i B a cytokinů (hlavně interleukinů). Antimutagenní vlastnosti β-glukanů souvisí s jejich schopností zhášet volné radikály. V sulfatované podobě chrání glukany buňky před viry HIV. Za nejvýhodnější je ale považováno jejich preventivní působení při harmonizaci činnosti imunitního systému. Také další obsahové látky mají zajímavé léčebné působení. D-eritadenin snižuje hladinu LDL cholesterolu, snižuje krevní tlak a vykazuje protivirovou aktivitu, lenthionin snižuje agregaci destiček a výrazně se podílí na výsledném aroma houby.

Benedikt lékařský  (Cnicus benedictus)   Droga zvyšuje žaludeční sekreci, působí jako metabolikum, choleretikum a cholagogum a podporuje chuť k jídlu. Má prokázané antibakteriální a výrazné antivirové účinky, které jsou vázané na terpenoidy (In vitro byl popsán inhibiční účinek na replikaci virů – inhibice adsorpce virů na buňky a inhibice reverzní transkriptázy pomocí dimerů a galloylderivátů). Vzhledem k obsahu knicinu má protizánětlivé účinky. Některé typy tříslovin působí proti mutagenitě určitých karcinogenů a nepříznivě při transplantaci experimentálních tumorů

Kostival kořen (Radix consolidae). Droga působí především protizánětlivě, spasmolytickylátka uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva a adstringentněsvíravé, stahující přípravky. Příznivě ovlivňuje trávení. Allantoin obsažený v droze má stimulační a regenerační efekt na periferní nervová zakončení. Má též určité sedativní účinky. Dále má protizánětlivé účinky na kůži a sliznici. Poměrně dobře zevně proniká do tkání.

 

Rehmanie  (rehmania glutinosa) má účinky na organismus výrazně posilující, omlazující, afrodisiakální, antimutagenní, sliznice ochraňující a velmi mírně laxativní.
Podle tradiční medicíny se používá k doplnění životně důležité síly, při zácpě, problémech močových cest, anémii, vypadávání vlasů, závratích, senilitě a k upravení menstruace. Významný je též játra ochraňující účinek.
Rehmanie má antifungální efekt a proto bývá využíván pro léčbu kvasinkových infekcí. Jedná se o krevní tonikum a diuretikum. Pomáhá posilovat kosti a tkáně. Zvyšuje plodnost. Čínští lékaři ji používají s lékořicí při léčbě hepatitidy a cirhózy. Rehmannia pomáhá rozptýlit teplo z těla a snižuje noční pocení a horečky. Častá je kombinace například s ženšenem, nebo skořicí. Při léčbě astmatu je znám recept v kombinaci s kozincem blanitým.
Známé je užití Rehmannie k zabránění účinků kortikosteroidních léků na vnitřní úrovni a výrazné zmírnění nežádoucích účinků při léčbě chemoterapeutiky. 

Mezi další významné rostliny s antimutagenním účinkem patří například acai (Euterpe oleracea), acerola (Malpighia glabra), asparágus (Asparagus racemosus), datlovník (Phoenix dactylifera) , emblika (Emblica officinalis), jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum),  jinan (Ginkgo biloba),  juvie  (Bertholletia excelsa) , kustovnice (Lycium chinense)  a lékorice (Glycyrrhiza glabra).