Byliny pro zdraví

Rostlinné adaptogeny – zázrak přírody

Rostlinné adaptogeny jsou rostiny, které mají stimulačními, tonizujícími či harmonizačními účinky na organismus. Zvyšují jeho odolnost vůči zátěži z vnějšího prostředí.Účinky na organismus jsou především anabolické (zvyšují tvorbu svalstva), imunostimulační (zvyšují nespecifickou imnitu), detoxikační (odstraňují jed z těla), hepatoprotektivní (chrání játra), psychostimulační (podporují činnost mozku), antioxidační a podobně.

Na rozdíl od chemicky připravných molekul s podobnými účinky ani při dlouhodobém podávání rostlinných adaptogenů nevzniká návyk a nesnižuje se jejich účinnost. Naprosto unikátní je působení adaptogenů na zdravé osoby – ponechají je v klidu, jejich působení je utlumeno na minimum.

 

 

Účinky adaptogenů:

 • Imunita- stimulace především nespecifické imunity.
 • Biosyntéza-tvorba nejdůležitějších nukleových kyselin a peptidů.
 • Přenos energie-přenos do buněk, přenos a regulace zdrojů.
 • Ovlivnění enzymatických pochodů. – Úprava metabolismu
 • Zpomalení degenerativních procesů např.stárnutí.
 • Stimulační účinky na nervovou soustavu
 • Roborační účinky na fyzickou oblast
 • Tonizující účinky na svalovou soustavu.
 • Protinádorové vlastnosti.
 • Ochrana proti radioaktivnímu záření.
 • Ochrana proti vlivům těžkých kovů.
 • Ochrana proti toxickým látkám.
 • Regulace hladiny krevního cukru.
 • Zlepšení postsynaptických převodů.
 • Ovlivnění hormonální činnosti.
 • Ovlivnění rovnováhy endokrinní sekrece.
 • Ovlivnění tvorby interferonu.
 • Antibiotický,antimykotický,antiseptický, antiflogistický,antineuralgický,analgetický a antipyretický efekt

Vybrané rostlinné adaptogeny

Maca horská (Lepidium Meyenii) Maca pozitivně ovlivňuje funkce lidského organismu pro svůj stimulační a adaptogení efekt. Zvyšuje odolnost proti fyzické námaze, aktivuje myšlení a podporuje jeho koncentraci. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu a pozitivně působí u únavového syndromu, zlepšuje odolnost vůči vnějšímu stresu a snižuje pocity úzkosti. Vhledem k obsahu železa a dalších minerálních látek se používá jako podpůrný prostředek při anémiích, tuberkulóze a rakovině žaludku. Příznivě působí při nepravidelné menstruaci a negativních symptomech menopauzy.

Yerba Maté (Ilex Paraguarensis) Podporuje a obnovuje fyziologické funkce u migrenozních obtíží, zánětlivých procesů, neurovegetativních obtíží, neuralgií, alergií. Dále podporuje stimulaci organismu a tlumí chuť k jídlu, zvyšuje odbourávání tuků, vlivem své významné antioxidační aktivity příznivě ovlivňuje hladiny cholesterolu.

Guarana Užívá se k podpoře a obnově fyziologických funkcí u stimulačních, migrenozních, neurovegetativních obtíží a neuralgií,ke snižování únavy, deprese a nadváhy a zvyšování koncentrace, vitality a fyzické a psychické výdrže. Reguluje činnost trávicího traktu a snižuje možnost vzniku aterosklerozy. Posiluje vlastní přirozenou obranyschopnost organismu. Látky obsažené v přípravku regulují metabolismus tuků a cholesterolu. Podporují fyziologickou funkci jater. Vykazují detoxikační a hepatoprotektivní účinky. Snižují riziko vzniku především onemocnění bakteriálního a virového původu vznikajících na základě oslabení organismu vnějšími vlivy.

Rudé lapacho (Tabebuia Impetiginosa) Přípravek je určen k podpoře a obnově fyziologických funkcí u poruch trávicího traktu, zánětlivých onemocnění, revmatických obtíží, trávícího traktu, vysokého krevního tlaku , cukrovky, neurovegetativních obtíží, neuralgií, kožních onemocnění (alergie, ekzémy, plísňová onemocnění), imunitního systému, virových a bakteriálních onemocnění horních cest dýchacích.

Housenice  (Cordyceps Chinensis) Zvyšuje a harmonizuje vlastní přirozenou obranyschopnost organismu.Reguluje metabolismus tuků a cholesterolu.Podporuje fyziologickou funkci jater.Vykazuje detoxikační a hepatoprotektivní účinky.Zlepšuje fyziologické funkce dýchacích cest.Zvyšuje odolnost vůči únavě a působí regeneračně na cévní systém.Snižuje riziko vzniku především onemocnění bakteriálního a virového původu.

Shii-take Posiluje vlastní přirozenou obranyschopnost organismu. Snižují riziko vzniku především onemocnění bakteriálního a virového původu.

Una de gato Působí protizánětlivě a antimikrobiálně, snižuje křehkost kapilár a má mírné antiagregační účinky. Účinné látky obsažené rostlině působí zvýšení nespecifické obranyschopnosti organismu a mají antiseptický a protizánětlivý efekt na sliznici močových cest a trávicího traktu. Působí tak jako podpůrný prostředek při zánětlivých onemocněních kloubů a vzniku nespecifických bakteriálních a virových infekcí. Působí příznivě u zánětlivých onemocnění trávícího traktu.

Graviola  (Annona Muricata)K podpoře a obnově fyziologických funkcí u poruch trávicího traktu, zánětlivých onemocnění, revmatických obtíží, vysokého krevního tlaku, cukrovky, neurovegetativních obtíží a neuralgií. Droga se používá jako podpůrná terapie u nádorových onemocnění.Dále se používá při léčbě depresivních stavů a při hypertenzi. Zevně se proga používá jako poměrně úspěšné antimykotikum a dále jako odvšivovací prostředek.Droga působí příznivě na trávící trakt a používá se u parazitárních onemocnění trávícího traktu.

Ašvagandha (Withania Somnifera)Posiluje vlastní přirozenou obranyschopnost organismu. Snižuje riziko vzniku především onemocnění bakteriálního a virového původu vznikajících na základě oslabení organismu vnějšími vlivy. Zmírňuje negativní působení stresu a nadměrné psychické zátěže na organismus. Potlačuje stavy úzkosti,deprese a celkově vykazuje zklidňující efekt. Zvyšuje odolnost proti fyzické námaze, aktivuje myšlení a podporuje jeho koncentraci.

Příkladem dalších rostlin s adaptogenním působením jsou všehoj ženšenový, ženšen americký, klanopraška čínská, eleuterokok ostnitý, rozchodnice růžová, bazalka posvátná , embilika lékařská, gynostema pětilistá, chebdule srdčitá, chřest hroznovitý, kozinec blanitý, kustovnice čínská, lékořice lysá, lékořice uralská, pazvonek chloupkatý, pseudostelárie různolistá, rdesno mnohokvěté,  aj.

Některé byliny jsou současně antimutageny i adaptogeny – o to jsou vzácnější a jejich působení unikátnější.