Byliny pro zdraví

Cesmina ostrolistá, magická bylina Ilex aquifolium

V dnešním článku budeme trochu čarovat.

Cesmínu lze nalézt na všech kontinentech kromě Austrálie. Existuje asi 600 druhů cesmíny. V současné době je velmi známá cesmína paraguayská, ze které se vyrábí vynikající čaj maté. My se budeme zabývat hlavně cesmínou ostrolistou- ilex aquifollum. Tato bylina je – na rozdíl od své sestry cesmíny paraguayské – spíše bylinou magickou a kouzelnou než klasickou léčivkou.

Listy cesmíny mohou být opadavé i stálezelené. U většiny druhů jsou květy na jedné rostlině buď jen samčí nebo jenom samičí. Včely a další hmyz jsou opylovači. Bobule mohou být jakékoliv barvy, od červené nebo zelené až po černočervené. Tyto plody jsou mírně jedovaté pro člověka, způsobují bolest žaludku nebo průjem. Bobule jsou velmi důležitým zdrojem potravy pro ptáky, pro které jsou přes zimu vítanou potravou.

Anglicky se cesmína řekne „holly“ – tedy svatý. V keltských jazycích, cesmína je „Celyn“ ve velštině a „cuilleann“ v irštině. Botanický název „Ilex“ byl původní latinský název pro dub cesmínovitý, který je často s cesmínou zaměňován, protože listy obou jsou velmi podobné.

Cesmína má těžké, tvrdé a světlé dřevo, které se používalo pro bílé čtverce na šachách (eben pro černou) nebo pro rámy tkalcovských stavů, protože mohlo být dokonale vyhlazeno a nezachytávalo nitě.

Některé druhy cesmíny, jako je yerba mate, jsou zdrojem kofeinu. Ilex Guayusa má nejvyšší obsah kofeinu ze všech známých rostlin. Ilex vomitoria nebo Yaupon je ceremoniální stimulant a očistný nápoj, známý mezi Indiány jako „černý nápoj“.

V případě, že se plody suší a rozdrtí na prach, mají opačný účinek než čerstvé a mohou zmírnit průjem a těžké menstruační krvácení. Kůra a listy mohou být použity jako obklady, pomáhají léčit zlomené kosti.

V Bachově květové terapii cesmína byla jednou ze dvou hlavních esencí, spolu s divokým dubem. Podle dávné keltské moudrosti byla cesmína považována za rostlinu, která přinesla světlo do tmy. Je schopna klíčit bez slunečního světla a roste nejlépe v tmavých a vlhkých podmínkách, dokonce si libuje v nejhorším zimním počasí. Tyto vlastnosti jí dávaly nezemské vlastnosti.

V keltské tradici je cesmína „temné dvojče“ dubu. Oni vládnou na opačných obdobích roku. Někdy jsou vzájemně zaměnitelné. Cesmína je také často spojena s břečťanem, další stálezelenou rostlinou. Druidové nosili na hlavě cesmínovou korunu, zatímco sbírali jmelí.

Bojíte-li se někoho, máte-li nepřítele nebo podezření, že vám někdo škodí, vložte mu lístek cesmíny pod rohožku, pod klávesnici počítače, pod vázu, za obraz, prostě na tolik míst, kam se dostanete.

Sami si na stůl položte mističku s vodou, do které také vložte snítku cesmíny. Mističku umístěte tak, aby byla mezi vámi a osobou, před kterou se chcete chráni