Ptají-li se mně moji pacienti, co by měli pěstovat na zahradě za léčivé rostliny, jmenuji vždy na předním místě aronii – černý jeřáb (Aronia melanocarpa), neboli temnoplodec černý.Ptají-li se mně moji pacienti, co by měli pěstovat na zahradě za léčivé rostliny, jmenuji vždy na předním místě aronii – černý jeřáb (Aronia melanocarpa), neboli temnoplodec černý.
Tato úžasná rostlina pochází ze severní Ameriky. Patřila a patří tam mezi léčivé rostliny severoamerických indiánů. V Evropě se pěstuje většinou jako ozdobný strom nebo keř v zahradách.
Aronie na jaře květe drobnými bílými kvítky, na podzim mají její listy nádherně červenou barvu a větve jsou plné černých plodů velikosti rybízu nebo borůvky.
Aronie je nejen velmi zdravá, ale také se dá dobře využít v kuchyni. Plody aronie obsahují vitamíny – především vitamín C a vitamín P – rutin, který má ve spojení s vitamínem C vynikající účinek na špatné cévy, křečové žíly a hemeroidy. V aronii se nachází také vitamíny skupiny B, vitamín E, provitamín A, karoten, flavonoidy a jód.
Díky těmto účinným látkám je aronii bylinou první volby při léčbě nemocí štítné žlázy. Harmonizuje její činnost, takže se užívá jak pří zvýšené, tak při snížené činnosti štítné žlázy. Většinou se pro úpravu činnosti štítné žlázy míchá s rhodiolou ( rozchodnicí růžovou) a z této směsi se připravuje čaj. Účinné látky, obsažené v aronii dále pomáhají efektivně snižovat vysoký tlak, mají výrazné antisklerotické účinky, napomáhají správnému odtoku žluči a působí proti nespecifickým zánětům vnitřních orgánů.
Plody aronie mají – na rozdíl od jiného ovoce – stejné účinky v syrovém stavu jako po zpracování na kompot, šťávu, sušení nebo použité jako náplň do pečiva.
Do čajových směsí se mohou nasušit i listy aronie. Mají podobné účinné látky, ale v menším množství.
Aronie, kterou můžete pořídit jako keř nebo stromek, není příliš náročná rostlina. Roste dobře i v chudých půdách a přečká i drsnější zimy. V podstatě je v našich podmínkách mrazuvzdorná . Jediný požadavek, který má, je dostatek prostoru při růstu – řekněme kruh s poloměrem 1 metr –, slunce a dostatek zálivky v prvních dvou letech po zasazení. Aronie dozrává na konci září a v první polovině října. Po dozrání budete o úrodu bojovat s ptáky, kteří aronii milují. Aronie se musí sušit v tenké vrstvě na sítech na slunci na okně nebo na topení. Je možné také využít sušičku ovoce, i když já sama její používání nedoporučuji. Kdo jednou ochutnal bylinky nebo ovoce, sušené na vzduchu v mírném průvanu a teplu a porovnal je s chutí bylinek nebo ovoce, sušeného v sušičce ovoce, ví, o čem mluvím.
Sušenou aronii můžete přidat do domácí směsi sušeného ovoce. Těhotné ženy by měly jako prevenci křečových žil, oběhových potíží a hemeroidů jíst aronii jako džem, kompot nebo pít ve formě čaje s maliníkovým listím. Aronie se může – na rozdíl od červených jeřabin nebo černého bezu – bez problémů požívat i syrová.
A na konec jeden recept. Smíchejte 1 kg čerstvých plodů aronie s 750g krupicového cukru. Vše vložte do malých skleniček, uzavřete a nechte v chladu. Nevařte. Pro celkové posílení těla i ducha, harmonizaci štítné žlázy, snížení vysokého tlaku a zlepšení stavu vašich cév jezte každý den 2 polévkové lžíce směsi, vmíchané do malého bílého jogurtu ( kvalitního – bez želatiny a škrobu). Toto můžete dělat po dobu 6 týdnů. Už po 14 dnech pocítíte první pozitivní účinky tohoto zdravého ovoce, které svými účinky na lidské zdraví kladu na roveň černému bezu ( ten má však zcela jiné účinky).