Byliny pro zdraví

Hotové čajové směsi

V lékárnách, Zdravých výživách nebo prodejných čajů najdeme velké množství hotových čajových směsí. Některé jsou určeny jen na chuť, některé jsou určeny k podpůrné léčbě různých nemocí. A těm se chci dnes věnovat.

Tyto bylinné směsi najdete v sypané i sáčkové podobě. Moji klienti mi často přinášejí ukázat, jaké hotové bylinné čaje si koupili a ptají se mně, zda si koupili dobře. Většinou jen něco zamumlám a víc se k tomu snažím nevyjadřovat. Lhát nechci a říkat pravdu mi připadá v tomto případě nevhodné. Mohlo by to vypadat, že pomluvám konkurenci. Není tomu tak. Rozdíl mezi hotovou bylinnou směsí a směsí, namíchanou bylinkářem je stejná, jako rozdíl mezi konfekčním kabátem a kabátem ušitým na míru. Konfekční kabát nám tak nějak sedne. Někdy víc, někdy míň. Přesto, že střih vyrobil odborník a ušit byl na nemodernějším stroji. Je to samozřejmé – konfekční velikost nikdy nemůže dokonale postihnout jednotlivé prvky postavy každého z nás. Někdo má delší ruce, někdo kratší tělo, někdo větší břicho, někdo širší ramena….. přitom všichni mohou mít velikost 46 a všichni si ji odnesou domů.

S hotovými bylinnými směsmi je to stejné. Jsou to dobře a většinou i vyváženě namíchané byliny, které rozhodně neuškodí, ale jen málokomu opravdu pomohou. Vždyť musí být namíchané tak, aby je mohl pít kdokoli – starý i mladý, zdravý i nemocný, pro prevenci i při akutním onemocnění.

Hotová bylinná směs právě proto, že je hotová, nikdy nemůže zacílit přesně na okamžitý zdravotní problém. Nemůže postihnout věk konzumenta, jeho další zdravotní problémy, zda jde o fázi akutní nebo chronickou, zda se konzument ještě na něco léčí, zda má vysoký tlak, trpí nespavostí, je po operaci nebo ho nějaká operace čeká, …… atd., atd.

Dalším problémem, jsou hotové bylinkové směsi v nálevových sáčcích. Samozřejmě, že tento způsob přípravy odvaru nebo výluhu je pohodlný a jednoduchý. Pokud bych se však přidržela své analogie s oblékáním, je to jako když v dece prostřihnete díru a oblečete si ji na sebe jako pončo. Příprava takového ponča byla také pohodlná a rychlá – ale výsledek nestojí za nic.

Léčivé bylinky jsou živé organismy, které nám předávají své léčivé látky a pomáhají nám se uzdravovat. A to nejen v rovině chemické, ale především v rovině energetické a mimosmyslové. Musí však s nimi být řádně nakládáno. Už sušení, skladování a míchání čajových směsí ve velkém není pro bylinky příjemné a jejich síla pomalu vyprchává. Balení do nálevových sáčků je však pro jejich účinek téměř vražedné. Pokud si takovou směs koupíte a pijete je, berte to jako pití na žízeň a pro osvěžení. Nikoliv jako léčbu nebo prevenci chorob.

U dobrého bylinkáře vám budou bylinky vybrány na míru podle vašeho stavu, věku, zdraví, kondice a množství dalších aspektů. Potom bylinky budou jemně smíchány, vloženy do kvalitního papírového sáčku a na chvíli ještě spočine hotový sáček v bylinkářových rukách. Já si tím jednak vždycky ověřuji, že ještě cítím léčebný energetický potenciál, skrývající se v bylinkách a současně se snažím do nich vložit něco ze své energie, ze svého vlastního soustředění, ze své vlastní síly a víry v jejich schopnosti. Jsem naprosto přesvědčena, že jen takto připravená bylinná směs může opravdu fungovat a klientovi prospět.

Je paradoxem dnešních dnů, že hromadná výroba je oficiálně ta jediná správná. Podle zákonů, pravidel a norem by každá bylinná směs měla být nahlášena a registrována. Když jsem odpovědné osobě na Státním zdravotním ústavu vysvětlovala, že to není možné, protože pokaždé udělám tu stejnou směs trochu jinak podle toho, pro koho ji připravuji, pokývala hlavou a řekla:“No my to víme, že bylinkáři jsou na hraně zákona nebo spíš mimo něj a nějak se to zatím toleruje.“ Smutné.