Období od května do konce srpna je časem rašení a bujného růstu většiny rostlin. Je to čas, kdy dochází v největší míře k tomu úžasnému zázraku, že z vody, minerálů, nacházejících se v půdě a sluneční energie, vzniká živá organická hmota, která nám přináší estetický zážitek, a mnohonásobný užitek – ať už jako potravina nebo jako léčivá bylina. Každý, kdo má zahrádku, osázený balkon nebo alespoň truhlík za oknem by měl období od května do srpna využít ke každodenní přípravě elixíru zdraví a mládí. A jeho výroba je tak jednoduchá.
Projdeme se ráno po zahradě a utrhneme do košíčku dva lístky rybízu, ostružiníku, jahodníku, maliníku, kopřivy, jabloně, břízy, pár okvětních lístků červené pivoňky nebo růže…. V kuchyni vložíme do sítka, opereme ve studené vodě a potom promneme několikrát v dlaních. To proto, abychom alespoň trochu rozvolnili strukturu rostliny a pomohli tak k vyluhování účinných látek z buněčných vakuol. Po promnutí vložíme směs do sklenice a zalejeme čtvrt litrem studené vody. Uložíme do lednice. Večer jednoduše směs přecedíme a před spaním na prázdnější žaludek vypijeme. Už za několik okamžiků po vypití ucítíte blahodárný účinek na žaludek a postupně se bude příjemný pocit šířit do žlučníku, jater a střev. Budete mít pocit, kterému se lidově říká – mít v žaludku jak v pokojíčku.
Směs lístků každé ráno obměňujeme – jednou přidáme trochu máty nebo pažitky nebo nať z česneku, petržele, rozmarýnu, mateřídoušky, list pampelišky, stonek kokošky,……. Všechno, co používáte v sušeném stavu, můžete použít i ve stavu čerstvém. Vždyť sušené byliny užíváme jen proto, že čerstvé dlouho nevydrží. I nejlépe usušená a uskladněná bylina obsahuje méně účinných látek než bylina čerstvá. Proto také můžete čerstvou směs připravit z menšího množství bylin. Z bezinky můžete použít jen květ!
Výluh za studena je k bylinám šetrnější než spaření horkou vodou a během 10-12 hodinové macerace se podaří většinu účinných látek z buněčných vakuol dostat ven do vody.
Ke konci srpna již v opadavých nebo jednoletých rostlinách dochází k nezvratným změnám, v listech, květech i kořenech a účinek čerstvé zelené směsi by už byl minimální. Dál používat čerstvé rostliny pro večerní elixír zdraví je možné už jen z rostlin stálezelených, jako je cesmína.