Byliny pro zdraví

Zrak a vliv léčivých rostlin na jeho funkce

      Zrak je u člověka stejně jako u ostatních živých tvorů jedním z nejdůležitějších smyslů. Mnozí ho považují za úplně nejdůležitější smysl.
Potom probíhá základní analýza a syntéza v sítnici, vyvolaná drážděním světločivých elementů a převodem vzruchů třemi synapsemi v sítnici do očního nervu.
     A nakonec dochází k převod nervových vzruchů do podkorových i korových oblastí mozku (kde dochází k vnímání obrazu).
     Cévní zásobení oka obstarávají větve oční tepny. Krevní oběh v nitroočních cévách, a tím i výživa důležitých částí oka, závisí jednak na tlaku krve, jednak na tlaku nitrooční tekutiny. Nejen s přibývajícím věkem a vlivem některých onemocnění může docházet ke zhoršení prokrvení a ke snížení přísunu živin do oka. K poškození zrakového nervu, typickému pro glaukom, může dojít i bez zvýšení nitroočního tlaku, příčinou je pravděpodobně omezení prokrvení. Proto zde mají význam rostliny působící proti sklerotizaci cév a zlepšující stav cév.
     Jedním z nejčastějších onemocnění sítnice je diabetická
retinopatie. Buňky okolo malých cév sítnice tvoří nadbytkem glukózy sorbit a dochází k zduření a tím k zúžení cév.
     V rostlinné říši jsou to hlavně flavonoidy, které mají významné léčebné a preventivní účinky na cévy. Hlavní vlastností, která je známa u flavonoidů, je „venoaktivita“, tj. jejich schopnost snižovat kapilární permeabilitu a fragilitu. Některá barviva obsažená v rostlinách mají významné účinky v léčbě šerosleposti. Samozřejmě zde hraje významnou roli přísun prekurzorů vitamínu A.

Borůvky jsou zdrojem bioflavonoidních látek a anthokyanových barviv, které příznivě ovlivňují zrak. Extrakt z borůvek ovlivňuje cévní stěny.Vhodně přispívá také k potlačení šerosleposti. Má kladný vliv na regeneraci sítnice, zejména tyčinek.


Vinná réva působí na metabolismus cholesterolu a tuků. U diabetiků se droga používá při prevenci retinopatií.


Centella asiatica působí jako antioxidant především na cévní systém. Zlepšuje mikrocirkulaci.
Acai je vhodná jako zdroj vitamínu C, beta-karotenu, B1, A, E , železa, vápníku, fosforu, flavonoidů a anthokyanových barviv v přírodní formě. Vzhledem k obsahovým látkám patří mezi nejvýznamnější antioxidanty. Významné je použití při psychické a fyzické zátěži a dále u diabetiků jako prevence diabetické retinopatie. Je vhodná při únavě očí a přispívá k zlepšení ostrosti vidění.

Červená řepa má vysoký obsah antioxidantů, zejména anthokyanových barviv, vitamínů a minerálních látek. Antioxidanty chrání mimo jiné tuky včetně cholesterolu před změnami působenými volnými radikály (tedy jejich oxidací), a tím znemožňují tvorbu ateromových plátů v cévách.

Vynikající vliv na zlepšení zraku, ale i na další tělesné funkce má pravidelné pití macerátu ze sušených borůvek, schizandry, granátového jablka a kustovnice salespoň jedním pestíkem  šafránu. Vyzkoušeno s vynikajícími výsledky.

Pro někoho možnápřekvapivě – do směsí na zlepšení stavu oka patří i kerblík, květ hlohu, canchalagua a goji.