Byliny pro zdraví

Sběr a sušení léčivých bylin

Pro léčebné účely se sbírají následující části rostlin:

  1. Květ

Sbírejte na počátku rozkětu, kdy je rozkvetlá asi polovina květů. Plně rozkvetlé květy mají menší obsah účinných látek.Vždy za suchého počasí, kolem poledne. Dbejte, aby se nezapařily, nikdy je nesbírejte do plastů. Ihned po sběru je sušte v tenké vrstvě ve stínu – na slunci ztrácejí nejen barvu, ale hlavně účinnost. V sušících prostorách by měl být neustále mírný průvan. Sušení by nemělo trvat déle než 2 dny.

2. List

Sbírejte v době plného vývoje listu. Tedy před rozkvětem nebo v době květu. Odstranujte listy staré, nevyvinuté, napadnuté hmyzem a plísněmi. Odstraňte i dužnaté řapíky. Sušte v tenké vrstvě v průvanu. Maximálně 3 dny. Během sušení si listy musí uchovat svoji barvu a nesmí zhnědnout. Takové listy jsou bezcenné. Teplota by neměla překročit 35* Celsia.

3. Nať

Za nať se považuje list, stonek a často i květ.. Sbírejte na počátku květu tak, že odstřihnete vrchní část nati, cca tak 1/3. Sušte stejně jako list. Nebo je můžete svázat do malých snopků a ve stínu a v průvanu sušit zavěšené na natažených provázcích. Po usušení je ještě nechte v malých kopičkách tak 2 dny „vydýchat“.

4. Kořen

Vykopáváme na jaře nebo na podzim, vždy za suchého počasí.  Kořeny a oddenky, vykopané během plného růstu a květu nemají velkou účinnost. Kořen omyjeme, (ale nekartáčujeme !), osušíme a silnější kořeny nakrájíme na menší kousky. Tenké kořeny můzeme ponechat vcelku. Kořeny sušíme částečně na slunci nejprve přirozeným a potom umělým teplem při teplotě kolem 40 – 50 stupňů Celsia (podle typu kořene)

 

5. Kůra

Sbírejte brzy na jaře, kdy začíná proudit míza. Nejlépe za vlhkého dne nebo po dešti. Sušíme podobně jako kořeny. Správně usušená kůra se při ohýbaní s praskotem láme.

6. Pupeny

Sbírají se časně na jaře, kdy jsou nalité, ale ještě nevyrašily. Správně usušený pupen se při slabém stisku drobí.

Pamatujte, že zhnědnutí u listů, stonků a květů znamená, že sušení proběhlo chybně a léčivost sušiny je téměř nulová.