Byliny pro zdraví

Recepty dle Mattioliho

 

Pietro Andrea Mattioli.*oil on canvas.*84 x 75 cm.*1533

Pietro Andrea Gregorio Mattioli byl významný renesanční lékař a botanik italského původu. Dětství trávil v Sieně a Benátkách, medicínu studoval na univerzitě v Padově.  (Università degli Studi di Padova, latinsky Universitas Studii Paduani). Byla založena již v roce 1222.

Studia dokončil roku 1523.

Od roku 1554 žil Mattioli v Praze. V Praze publikoval u Jiřího Melantricha z Aventina roku 1561 své lékařské dopisy v knize nazvané Epistolarum Medicinalium libri quinque (Pět knih lékařských dopisů) a o rok později rozšířený český překlad své knihy Herbář neboli Bylinář.

Toto nejvýznamnější Mattioliho dílo vyšlo poté ještě mnohokrát a je vydáváno v podstatě až do současnosti.

Já sama vlastním tento herbář, vydaný na konci 19. století. Ráda si v něm čtu, hledám zajímavosti, dobové názory na léčbu  vždy jsem překvapená, jka blízko byl Mattioli dnešnímu poznání, ačkoliv nevědě, co je to bakterie, virus nebo jaké jsou krevní skupiny. Tak chytří lidé jako on však vždy překračují vědění své doby a jsou něco jako vizionáři.

 

Znamenitá a draze vážená Aqua Vitae čili zlatá voda z řebříčku.

Připravuje se takto: vezmi 4 unce byliny a květu řebříčku, po třech uncích kořene ženského vlasu, polního šalvěje, máčky čili víry mužské, vlašského kopru, petržele, hromového koření, štěrbáku, vše drobně rozkrájej, hrubě utluc, dej do skleněné baňky, nalej na to dobrého vína páleného tak, až by pokrylo koření a bylo ještě na 2 prsty nad ním. Pak povlovně a poznenáhlu destiluj in Balneo Mariae, pak vezmi 3 unce římského kmínu a tolikéž skořice, 2 unce bílého zázvoru a stejné množství zrn pepřových, tři loty hřebíčků a po dvou letech květu spikanardového, levandulového a horské máty. Všechno utluc na dosti hrubý prášek, dej do dříve vypálené vody, nalej na to 32 unce nejlepšího červeného vína, nech spolu močiti 8 dní a destiluj podruhé. Dále vezmi po 2 letech galgánu, kube, libečkového semene, po jednom lotu skořice, hřebíčku, indiánské spiky, muškátového květu, lékořice a dlouhého pepře. Toto všechno opět utluc zhruba, dej do předešlého destilátu, moč opět 8 dní a destiluj potřetí, jako dříve. Naposled vezmi po 12 zrnech alexandrijského pižma a pravé nefalšované ambry, zavaž obojí do červeného cendelínu a zavěs do oné Aqua vitae, a dostaneš pravou zlatou vodu čili Aqua vitae.

Dají-li se do skleničky nebo do koflíku vína 2 krůpěje této drahé zlaté vody, tu posiluje tato voda studený mozek, dělá dobrou paměť a je obzvláště užitečná lidem letitým a starým. Lidé mladší pod 30 let mají vždycky každý čtvrtý den vypíti ráno na lačný život tuto vodu ztíži jednoho dukátu pro posilnění hlavy, mozku a paměti. Starý a letitý člověk, který by z této vody požil po jídle, jak bylo řečeno a každého rána 4 krůpěje ve lžíci dobrého vína na lačný život, ten bude živ do času od Boha určeného a bude chráněn před všelikými neduhy až do konce stáří. Ostří rozum v člověku, zahání smutek a melancholii, zmnožuje a zesiluje přirozenou horkost v těle, občerstvuje životního ducha a chrání před šlakem a mrtvicí. Také jest dobré proti jedovatému nakažení a zlým, smrdutým mlhám potírati si dírky nosu a spánky touto vodou a voněti k houbičce v ní namočené. Tvář smáčená touž vodou bývá pěkná a krásná.

Časté proplachování a vymývání úst, aneb důkladné kloktání v hrdle, hojí hnilobu v ústech a otoky dásní a hrdla. Hojí také všeliká zranění tajných údů mužů i žen. K tomu účelu musí se tyto často touto vodou promývati a na neduživá místa musí se přikládati vlněné šátky v ní namočené.